Dodane przez admin - czw., 12/22/2022 - 12:23
wymiana klockow

Klocki hamulcowe są jednym z podstawowych elementów układu hamulcowego. Okresowa wymiana klocków hamulcowych wraz z tarczami jest konieczna dla Twojego bezpieczeństwa - wszak sprawny układ hamulcowy jest niezbędny do panowania nad pojazdem i jego prędkością na drodze. Układ hamulcowy samochodu ma wobec tego decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Z tego powodu, stan techniczny układu hamulcowego Twojego pojazdu nie może budzić zastrzeżeń. Elementy takie jak klocki i tarcze hamulcowe są jednymi z najczęściej zużywających się w wyniku eksploatacji, dlatego też konieczna jest ich okresowa wymiana. Warto zatem wiedzieć, co ile należy wymienić klocki hamulcowe w samochodzie oraz jaki jest koszt wymiany tarcz i klocków.

Wymiana tarcz i klocków hamulcowych - co musisz wiedzieć o budowie układu hamulcowego?

Układ hamulcowy w każdym samochodzie składa się z wielu elementów - do podstawowych należą:

  • klocki hamulcowe,
  • tarcze hamulcowe,
  • płyn hamulcowy,
  • pompa hamulcowa,
  • przewody hamulcowe.

Jak działa układ hamulcowy w samochodzie? W zależności od modelu auta, układy hamulcowe dzieli się na hydrauliczne, mechaniczne, pneumatyczne i mieszane. Działanie układu hamulcowego jest jednak zawsze podobne. Kiedy naciskasz pedał hamulca, pompa hamulcowa zaczyna tłoczyć płyn hamulcowy, który poprzez przewody hamulcowe dostaje się do zacisków hamulcowych. Powoduje to uruchomienie tłoczków hamulcowych w zaciskach, dzięki czemu klocki hamulcowe zbliżają się z dwóch stron do tarcz hamulcowych wywołując tarcie. Proces hamowania wspomagany jest również przez zaawansowane systemy bezpieczeństwa w samochodach, takie jak ABS, zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania, ASR, zapobiegający poślizgowi kół czy ESP, zabezpieczający przed wpadnięciem w poślizg.

Na skutek tarcia wywołanego hamowaniem, powierzchnia robocza klocków hamulcowych ulega zużyciu, wskutek czego potrzebna jest ich okresowa wymiana, często wraz z tarczami. Minimalna grubość klocków hamulcowych do wymiany wynosi 1,5 mm - w przypadku zejścia poniżej tej granicy nie tylko narażasz się na niebezpieczeństwo spowodowane gorszą jakością hamowania, ale też możesz zniszczyć powierzchnię roboczą tarczy hamulcowej. Jeśli bowiem grubość klocków hamulcowych spadnie poniżej minimalnego poziomu, metalowa część klocka zaczyna trzeć o tarczę, powodując jej zużycie.

Co ile wymieniać klocki i tarcze hamulcowe?

To, jak długo wytrzymują poszczególne elementy i kiedy należy wymienić klocki hamulcowe, zależy głównie od stylu jazdy kierowcy i jakości części. Jeśli preferujesz agresywny, sportowy typ jazdy lub poruszasz się często w korkach po zatłoczonych ulicach, wymiana klocków hamulcowych konieczna będzie szybciej niż w przypadku spokojnej, płynnej jazdy.

Co ile konieczna jest wymiana klocków hamulcowych? Klocki hamulcowe wymienia się, gdy grubość okładziny osiągnie minimalny poziom lub gdy jest ona wykruszona, popękana czy też nierównomiernie zużyta. W nowoczesnych modelach aut będzie to sygnalizowane poprzez zapalenie się odpowiedniej kontrolki na desce rozdzielczej. W przypadku starszych modeli samochodów usłyszysz podczas hamowania specyficzny dźwięk ocierania się metalowych płytek klocków o tarczę. Na konieczność wymiany klocków hamulcowych mogą wskazywać jeszcze takie objawy, jak wydłużenie drogi hamowania, pulsowanie pedału hamulca podczas naciskania go, drgania kierownicy czy piski dochodzące z okolicy kół. Co ile kilometrów konieczna jest wymiana klocków hamulcowych? Podczas normalnej eksploatacji klocki hamulcowe powinny wytrzymać od 20 do 60 tys. kilometrów - w zależności od producenta, jakości materiału ciernego, stanu tarczy hamulcowej i wspomnianego już stylu jazdy.

Kiedy natomiast należy wymienić tarcze hamulcowe? Ogólnie zaleca się wymianę tarcz hamulcowych przy co drugiej wymianie klocków hamulcowych. Tarcze hamulcowe w większości samochodów mają bowiem zazwyczaj dwa razy większą trwałość niż klocki. Mimo to jednak w niektórych modelach aut tarcze trzeba wymieniać razem z klockami hamulcowymi. Tarcze hamulcowe wymieniane są zawsze parami, na obu kołach tej samej osi pojazdu, Powinieneś zawsze dobrać tarcze rekomendowane do danego modelu, rocznika pojazdu i jego wersji silnikowej (jesteś posiadaczem auta angielskiego? Sprawdź: części do samochodów angielskich i poszczególne modele aut: części Land Rover, części Jaguar, części Aston Martin, części Bentley).  

Koszt wymiany klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych nie jest skomplikowana i przy niewielkiej pomocy nawet poradników internetowych jesteś w stanie zrobić to samodzielnie. Warto jednak zadbać, by wymiana klocków i tarcz przebiegła rzetelnie, by mieć pewność, że cały układ hamulcowy będzie działał poprawnie. Poza tym, wymiana klocków hamulcowych w niektórych modelach samochodów jest nieco bardziej skomplikowana, dlatego warto powierzyć to specjalistom w profesjonalnym warsztacie.

Pamiętaj, że  nowe klocki hamulcowe osiągają pełną sprawność dopiero po przejechaniu kilkuset kilometrów, kiedy właściwie się ułożą i dotrą. Ważne jest zatem, by na początku nie hamować gwałtownie podczas jazdy. Jeśli zauważysz, że klocki po wymianie szorują, auto ściąga podczas hamowania lub hałasuje, może to oznaczać, że montaż nie przebiegł prawidłowo i jak najszybciej trzeba go powtórzyć. Sprawny układ hamulcowy to podstawa bezpiecznej jazdy - warto zatem poświęcić nieco uwagi wymianie tarcz i klocków hamulcowych, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo na drodze.